9,1 C
Warszawa
piątek, 31 marca, 2023

Broń księcia von Radolina odkryta w pałacu w Jarocinie. Była darem od cesarza

-

Dubeltówkę pruskiego dyplomaty, księcia Hugona von Radolina, odkryto w trakcie remontu wnętrz Pałacu Radolińskich w Jarocinie. Przy broni znajdowała się tabliczka z inskrypcją z 1899 roku, informująca, że broń była darem od cesarza Wilhelma II.

Hugo von Radolin był pruskim dyplomatą, ambasadorem w Sankt Petersburgu, Konstantynopolu oraz Paryżu a także ordynatem Jarocina. Utrzymywał bliskie relacje z cesarzem Wilhelmem II. Do swojego rodowego pałacu w Jarocinie zwoził z licznych zagranicznych podróży dzieła sztuki. W całej Wielkopolsce znany był jego bogaty księgozbiór, a przede wszystkim kolekcja broni, którą eksponowano w pałacu.

Dubeltówka, którą odkryto w trakcie remontu pałacu, musiała być jej częścią. Odkryto ją pod podłogą jednego z pomieszczeń. Zupełnie tak, jakby celowo ją tam ukryto. I nie może to dziwić, bo jako dar od cesarza Wilhelma II, zapewne traktowana była wyjątkowo.


Jak poinformował dr Marcin Szeląg z Muzeum Regionalnego w Jarocinie, broń po znalezieniu została zabezpieczona przez policję, a po dokonaniu niezbędnych czynności została zwrócona. – Teraz czeka na konserwację, żeby można ją było zaprezentować na nowej wystawie stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie, która powstanie w pałacu Radolińskich w 2021 roku – powiedział na łamach portalu oficjalnego miejskiego portalu www.jarocin.pl.

Obecnie w Pałacu Radolińskich w Jarocinie trwają prace remontowe. W ramach inwestycji odtworzono pierwotne przejścia pomiędzy pomieszczeniami na parterze pałacu. Przerobiono też instalację centralnego ogrzewania i przebito stropy, co pozwoli na zamontowanie windy. Prace potrwają do kwietnia 2021 roku.

Docelowo w pałacu powstanie stała ekspozycja, na której prezentowana będzie historia i kultura Ziemi Jarocińskiej. Cała inwestycja kosztować będzie aż 14 mln. zł.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.jarocin.pl


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie