20,5 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Broń księcia von Radolina odkryta w pałacu w Jarocinie. Była darem od cesarza

-

Dubeltówkę pruskiego dyplomaty, księcia Hugona von Radolina, odkryto w trakcie remontu wnętrz Pałacu Radolińskich w Jarocinie. Przy broni znajdowała się tabliczka z inskrypcją z 1899 roku, informująca, że broń była darem od cesarza Wilhelma II.

Hugo von Radolin był pruskim dyplomatą, ambasadorem w Sankt Petersburgu, Konstantynopolu oraz Paryżu a także ordynatem Jarocina. Utrzymywał bliskie relacje z cesarzem Wilhelmem II. Do swojego rodowego pałacu w Jarocinie zwoził z licznych zagranicznych podróży dzieła sztuki. W całej Wielkopolsce znany był jego bogaty księgozbiór, a przede wszystkim kolekcja broni, którą eksponowano w pałacu.

Dubeltówka, którą odkryto w trakcie remontu pałacu, musiała być jej częścią. Odkryto ją pod podłogą jednego z pomieszczeń. Zupełnie tak, jakby celowo ją tam ukryto. I nie może to dziwić, bo jako dar od cesarza Wilhelma II, zapewne traktowana była wyjątkowo.

Jak poinformował dr Marcin Szeląg z Muzeum Regionalnego w Jarocinie, broń po znalezieniu została zabezpieczona przez policję, a po dokonaniu niezbędnych czynności została zwrócona. – Teraz czeka na konserwację, żeby można ją było zaprezentować na nowej wystawie stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie, która powstanie w pałacu Radolińskich w 2021 roku – powiedział na łamach portalu oficjalnego miejskiego portalu www.jarocin.pl.

Obecnie w Pałacu Radolińskich w Jarocinie trwają prace remontowe. W ramach inwestycji odtworzono pierwotne przejścia pomiędzy pomieszczeniami na parterze pałacu. Przerobiono też instalację centralnego ogrzewania i przebito stropy, co pozwoli na zamontowanie windy. Prace potrwają do kwietnia 2021 roku.

Docelowo w pałacu powstanie stała ekspozycja, na której prezentowana będzie historia i kultura Ziemi Jarocińskiej. Cała inwestycja kosztować będzie aż 14 mln. zł.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.jarocin.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie