20,5 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Brązowa szpila wśród odkryć na terenie budowy obwodnicy Wronek

-

Ponad sto zabytków odkryli archeolodzy w trakcie budowy nowego mostu na rzece Warcie. Badania prowadzono między innymi na terenie osady ludności kultury łużyckiej. Wśród znalezisk były nawet nowożytne monety.

Badania prowadzone były w Smolnicy i miały związek z budową obwodnicy Wronek. Za prace odpowiadało Biuro Badań Archeologicznych. Inwestorem zadania jest Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wśród znalezisk, na które natrafiono w trakcie badań, są między innymi 22 przedmioty krzemienne, zabytki z okresu wpływów rzymskich a nawet monety nowożytne.

Z interesujących obiektów archeologicznych należy wymienić dwie jamy osadowe. W jednej z nich znaleziono brązową szpilę oraz większy fragment wazy ceramicznej.

Na uwagę zasługuje jeszcze rzadko notowana w tym okresie chronologicznym studnia. Dno tej studni, spoczywające na głębokości ok. 1,6 m od poziomu współczesnego gruntu, było pierwotnie obramowane drewnianą cembrowiną, po której zachowały się do naszych czasów jedynie ciemnej barwy smugi, z których pobrano próbki na określenie gatunkowe drewna użytego do jej budowy – wyjaśnia archeolog Andrzej Krzyszowski z Biura Badań Archeologicznych.

źródło: www.wzdw.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie