12,5 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Bogaty zbiór zabytków odkryty podczas prac archeologicznych przy pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim

-

Trwają prace budowlane na dziedzińcu pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim. Towarzyszą im prace archeologiczne, podczas których natrafiono nie tylko na bogaty zbiór zabytków ruchomych, ale też nieznane wcześniej murowane konstrukcje.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim wybudowano w latach 1685-1709 i przebudowano w latach 1750-1759. Według historyków obiekt był jedną z najpiękniejszych rezydencji okresu rokoka w Polsce.

W 1944 roku pałac został spalony w wyniku pożaru, który wzniecili Niemcy. Budynek sukcesywnie odbudowywano, a w ciągu ostatnich kilkunastu lat poddano go pracom renowacyjnym. Obecnie na terenie kompleksu pałacowego trwają prace budowlane.

Pracom tym towarzyszą badania archeologiczne. Prowadzi je zespół pod kierownictwem Sylwestra Bochyńskiego. Wiadomo już, że podczas prac odkryto nie tylko nieznane konstrukcje murowane, ale natrafiono też na niezwykle bogaty zbiór ruchomych zabytków.

 

Archeolodzy podczas prac przy pałacu odkryli między innymi naczynia ceramiczne, kafle, fragmenty butelek, ołowiane plomby, różnego rodzaju ozdoby, monety i militaria, w tym grot bełtu. Zabytki te wydatowane zostały na okres od XVII do XX wieku.

Naukowcy odkryli też i zadokumentowali nieznane im wcześniej konstrukcje murowane. Natrafiono nie tylko na pozostałości murów ceglanych, ale też sklepienie tunelu o nieustalonym przeznaczeniu.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl, źródło i fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie