“Bałtycka Odyseja”. Znamy wyniki poszukiwań cmentarzyska związanego z osadą Truso

0

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu opublikowało sprawozdanie z badań archeologicznych prowadzonych w Janowie pod Elblągiem. Celem badań było poszukiwanie wczesnośredniowiecznego cmentarzyska związanego z osadą handlową Truso, opisaną w IX wieku przez anglosaskiego podróżnika Wulfstana.

Badania prowadzone były przez zespół naukowców, którym przewodził dr Marek Jagodziński, od września do października 2020 roku.

Reklama

Działania archeologów skoncentrowane były na placu przed pałacem w Janowie, a więc w miejscu, gdzie w 1868 roku, podczas plantowania placu, doszło do odkrycia cmentarzyska. Jak informują naukowcy, był to dopiero pierwszy etap prac.

W sprawozdaniu przeczytać można nie tylko o wynikach badań, ale też o odkryciach grobów skandynawskich, do których dochodziło w Janowie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

W ostatniej części sprawozdania zamieszczono informacje o odkrytych zabytkach.

Badania archeologiczne i prace geofizyczne w Janowie prowadzono w ramach projektu „Baltic Odyssey – Creation of common historical and cultural area”, dofinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Sprawozdanie pobrać można tutaj: https://bit.ly/3aNghme.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w ElbląguZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here