12,5 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

“Bałtycka Odyseja”. Znamy wyniki poszukiwań cmentarzyska związanego z osadą Truso

-

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu opublikowało sprawozdanie z badań archeologicznych prowadzonych w Janowie pod Elblągiem. Celem badań było poszukiwanie wczesnośredniowiecznego cmentarzyska związanego z osadą handlową Truso, opisaną w IX wieku przez anglosaskiego podróżnika Wulfstana.

Badania prowadzone były przez zespół naukowców, którym przewodził dr Marek Jagodziński, od września do października 2020 roku.

Działania archeologów skoncentrowane były na placu przed pałacem w Janowie, a więc w miejscu, gdzie w 1868 roku, podczas plantowania placu, doszło do odkrycia cmentarzyska. Jak informują naukowcy, był to dopiero pierwszy etap prac.

W sprawozdaniu przeczytać można nie tylko o wynikach badań, ale też o odkryciach grobów skandynawskich, do których dochodziło w Janowie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

W ostatniej części sprawozdania zamieszczono informacje o odkrytych zabytkach.

Badania archeologiczne i prace geofizyczne w Janowie prowadzono w ramach projektu „Baltic Odyssey – Creation of common historical and cultural area”, dofinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Sprawozdanie pobrać można tutaj: https://bit.ly/3aNghme.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie