9,8 C
Warszawa
czwartek, 30 marca, 2023

Badają szczątki dawnych mieszkańców Olsztyna

-

Archeolodzy badają szczątki dawnych mieszkańców Olsztyna, które odkopano przy budowie linii tramwajowej w centrum miasta. Trwa ustalanie płci i wieku zmarłych oraz czasu pochówków – poinformowała PAP rzeczniczka urzędu miasta Marta Bartoszewicz.

22 zachowane w całości szkielety ludzkie oraz tysiące pojedynczych kości odkopano przygotowując teren w ścisłym centrum Olsztyna, pod budowę jednej z trzech linii tramwajowych. Szczątki pochodzą ze zlikwidowanego ponad 100 lat temu w tym miejscu cmentarza św. Krzyża.

Jak podała PAP Marta Bartoszewicz eksperci muszą wszystkie znalezione szczątki opisać chodzi m.in. o ustalenie wieku, płci osób zmarłych. Po zakończeniu wszystkich prac, to znaczy wówczas, gdy będziemy mieli pewność, że już wszystko co było pod ziemią na tym fragmencie robót, zostanie odkopane i opisane, specjaliści przedstawią szczegółowy raport – dodała.

Po zbadaniu i opisaniu w raporcie szczątki zostaną pochowane na jednym z olsztyńskich cmentarzy w obrządku katolickim.


“Kości z należną im czcią zostaną złożone w zbiorowej mogile na jednym z cmentarzy, jednak nie zdecydowano jeszcze gdzie to będzie. Do tej pory szczątki ludzkie, które były odkrywane podczas różnych prac budowlanych na terenie miasta chowano w zbiorowej mogile na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej” – podkreśliła rzeczniczka.

Nekropolia Św. Krzyża została otwarta najprawdopodobniej na przełomie XV i XVI wieku, znajdowała się w miejscu, gdzie teraz jest ścisłe centrum Olsztyna. Przez wieki chowano tam zmarłych zarówno wyznania ewangelickiego, jak i katolików. Początkowo – jak podają historycy – rocznie na cmentarzu odbywało się 75 pochówków, a potem nawet dwukrotnie więcej.

W kolejnych latach powiększano obszar nekropolii, dokupując sąsiednie parcele. Do czasu otwarcia nowych cmentarzy, na przykład nekropolii św. Jakuba, Olsztyn borykał się z brakiem miejsc na pochówki. Działo się tak, gdy w Olsztynie wybuchały epidemie dżumy czy cholery.

Jak podkreślił historyk prof. Jasiński, istnieją zapiski lekarza miejskiego, w których znajduje się informacja, iż przez 300 lat funkcjonowania cmentarza Św. Krzyża każde miejsce pochówku było wykorzystane 30 razy. Aby zachować porządek grabarz odmierzał miejsca deską, a nazwiska kolejnych zmarłych wpisywał do specjalnego zeszytu. By zaoszczędzić miejsca, dziecięce trumny wkładano do grobów, gdzie pochowani byli przed laty dorośli.

Cmentarz Św. Krzyża został zamknięty w 1870 roku, kilka dni po otwarciu pobliskiego cmentarza św. Jakuba. Świętokrzyską nekropolię zlikwidowano ostatecznie w 1906 roku. Natomiast w 1909 roku zapadła decyzja, by w tym miejscu wybudować ratusz. Do dziś magistrat z wieżą zegarową jest siedzibą władz samorządowych Olsztyna.

www.naukawpolsce.pap.pl


Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie