test
28,7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Aureus Marka Aureliusza znaleziony pod Elblągiem

-

Od 8 maja w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu oglądać można wyjątkowy eksponat. Do zbiorów muzeum trafił bowiem aureus Marka Aureliusza wybity na cześć Faustyny Młodszej.

Znalezisko można podziwiać w części wystawy “gockiej”. Zanim jednak trafiło na ekspozycję, moneta była przedmiotem spotkania z prof. Aleksandrem Bursche z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyło się ono 8 maja.

Jak się okazuje, złota moneta znaleziona została przy ujściu rzeki Wałszy do Pasłęki, na wysokiej skarpie. Znalazła ją osoba prywatna, od której monetę przejęło Stowarzyszenie Miłośników Truso. Ze stowarzyszenia aureus trafił wprost do muzeum.

Według Marka Jagodzińskiego z elbląskiego muzeum może być to dar wotywny. W okolicy nie zanotowano bowiem ani cmentarzyska, ani żadnej osady. Także poszukiwacze skarbów nie zgłaszali wcześniej żadnych podobnych odkryć z tej okolicy.

W europejskich kolekcjach znajduje się tylko jedna podobna moneta – w Gabinecie Monet w Brukseli. Tym samym jest to jeden z najcenniejszych eksponatów elbląskiego muzeum.

fot. i źródło: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie