20,7 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Archeolodzy wracają do Człuchowa. Rusza kolejny sezon badań na zamku

-

Kolejny rok z rzędu w Człuchowie pojawią się archeolodzy. Tym razem badać będą obszar w sąsiedztwie gotyckiego zamku. Chcą sprawdzić, jak kształtowała się średniowieczna zabudowa w tym miejscu.

Jak mówi Marek Truszkowski, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego, “celem badawczym tego sezonu jest ustalenie przebiegu muru oporowego drugiego przedzamcza oraz sprawdzenie, jak wyglądała zabudowa północnej części tego przedzamcza”.

Przypomnijmy, że podobne badania prowadzone były już w obrębie zamku w Człuchowie w poprzednich latach. Odkrywano już tam między innymi przedmioty służące do produkcji broni. Natrafiono również na fragmenty baszty.

Do tej pory najciekawszym znaleziskiem z badań zamku był skarb monet z XVII wieku, który ukryto w ścianie baszty. “Ich wartość wskazuje na to, że zostawiła je bardzo majętna osoba” – informują pracownicy Urzędu Miejskiego w Człuchowie.

Skarb monet z Człuchowa (fot. muzeumczluchow.pl)

Skarb z Człuchowa został najprawdopodobniej ukryty w obawie przed zrabowaniem przez wojska szwedzkie, które najeżdżały wówczas człuchowski zamek.

W tym roku prace badawcze potrwają do końca sierpnia. O ich przebiegu i odkryciach będziemy informować na stronach portalu.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie