7,8 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Archeolodzy w Puszczy Białowieskiej. Szukają śladów dawnego osadnictwa

-

Badania archeologiczne były już prowadzone w tym miejscu w poprzednich latach. W tym mają charakter uzupełniający. Archeolodzy po raz kolejny pojawili się w okolicach osady Sacharewo na terenie Nadleśnictwa Hajnówka. Chcą poszerzyć wiedzę o historii osadnictwa na terenie Puszczy Białowieskiej.

W tym miejscu, jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, natrafiono już na pozostałości po dawnym osadnictwie. Archeolodzy odkryli piece, paleniska i jamy zasobowe. Naukowcy wydobyli na tym terenie liczne znaleziska: ceramikę, krzemienie, fragmenty szkła. Zabytki pochodzą z neolitu, wczesnej epoki żelaza, a nawet XVII wieku.

Obecnie prowadzone badania mają poszerzyć wiedzę o historii osadnictwa na terenie Puszczy Białowieskiej. Jak informują naukowcy, teren ten był dogodny dla osadnictwa. Sprzyjało temu jednolite ukształtowanie terenu oraz bliskość wód.

Naukowcy ujawniają tradycyjne metody swojej pracy: “Badania wykopaliskowe polegają na ręcznym zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi za pomocą łopat. Następnie wykopy doczyszczone są za pomocą łopat i szpachelek w celu wykonania dokumentacji rysunkowej, fotograficznej i fotogrametrycznej. W następnej kolejności wyeksplorowane zostaną wszystkie obiekty archeologiczne. Cała wykopana ziemia będzie sitowana w celu wychwycenia nawet niewielkich zabytków”.

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, badania stanowią jeden z etapów projektu realizowanego w Instytucie Archeologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Puszczy Białowieskiej” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

źródło: www.bialystok.lasy.gov.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie