8,3 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Archeolodzy przebadali teren obozu KL Plaszow

-

Ponad 3 tysiące przedmiotów odkryto w trakcie badań archeologicznych, przeprowadzonych na terenie byłego obozu KL Plaszow w Krakowie. Trafią one do Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow, które powstanie w najbliższym czasie.

Teren byłego obozu po raz pierwszy był obiektem badań archeologicznych. Stąd duże zaskoczenie naukowców, którzy dosłownie pod powierzchnią ziemi, na głębokości zaledwie 10 cm, odkryli pozostałości po obozowej infrastrukturze: podmurówki czy chodniki. Natrafiano też na różnego rodzaju przedmioty, w tym fragmenty naczyń, sztućce, a nawet opaski z gwiazdami Dawida.

Przedmioty te eksponowane będą w przyszłości w Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow, które będzie oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Nazistowski obóz Plaszow funkcjonował od 1942 roku na terenie dwóch cmentarzy żydowskich. W 1944 roku przekształcono go na obóz koncentracyjny. Więziono w nim 30 tysięcy osób, z czego 5 tysięcy osób zamordowano.

Archeolodzy coraz częściej kierują swoją uwagę w stronę miejsc, gdzie w czasie II wojny światowej przetrzymywano jeńców czy więźniów. W wielu przypadkach do badań angażuje się detektorystów, którzy dysponują nie tylko doświadczeniem, ale też specjalistyczną wiedzą.

 


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie