12,5 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Archeolodzy prowadzili badania przy Pałacu Branickich w Białymstoku

-

W Białymstoku, na obszarze otaczającym Pałac Branickich, zakończono prace archeologiczne. Naukowcy dotarli w trakcie prac do warstw z XVI wieku.

Badania prowadzone były w październiku i listopadzie w trzech różnych wykopach. Celem prac było między innymi zabezpieczenie kamiennych reliktów architektury ogrodowej.

Naukowcom udało się wydobyć z ziemi sześć oryginalnych, zdobionych elementów kamiennych balustrad i zwieńczenia pilastra na fasadzie pałacu z XVIII wieku.

Jak poinformował Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku, wszystkie odkryte elementy zostały zabezpieczone. – Po uzyskaniu decyzji od Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku zostaną przekazane do Muzeum Farmacji, które mieści się w Pałacu Branickich – powiedział.

Ciekawostką jest fakt, że w trakcie prac udało się dotrzeć do warstwy sprzed powstania ogrodów. Datuje się ją na XVI i XVII wiek. W warstwach tych znaleziono trzy obiekty jamowe, fragmenty ceramiki oraz ułamek kafla z herbem “Ogończyk”.

Podczas badań natrafiono też na pozostałości po powojennych pracach niwelacyjnych. Po wojnie umacniano okoliczne alejki gruzem budowlanym pochodzącym z pałacu.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.bialystok.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie