18,9 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Archeolodzy, poszukiwacze i prawnicy o poszukiwaniu skarbów w Polsce

-

O poszukiwaniu skarbów mówi się coraz więcej, a o poszukiwaczach coraz lepiej. Kolejną okazja ku temu będzie konferencja “Prawne aspekty poszukiwania skarbów w Polsce”, która 2 czerwca odbędzie się we Wrocławiu.

Konferencja, w której udział wezmą przedstawiciele służb konserwatorskich, prawnicy, dziennikarze, poszukiwacze skarbów, eksploratorzy i archeolodzy, podzielona została na dwie części. W pierwszej – zatytułowanej “Prawo a poszukiwania” – zaprezentują się Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Nowak-Obelinda, która opowie o poszukiwaniu skarbów w przepisach ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawie o rzeczach znalezionych; Piotr Lewandowski z fundacji Thesaurus, który skupi się na omówieniu zmian na przykładzie wybranych kwestii ustawy o rzeczach znalezionych, ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz Kodeksu cywilnego oraz Marek Dudziak i Łukasz Orlicki, którzy wygłoszą referaty: “Poszukiwania złotego pociągu w świetle obowiązujących przepisów” i “Legalne poszukiwania w praktyce i teorii”. Pierwszą część konferencji zakończy dyskusja.

W drugiej części – “Poszukiwania a archeologia” – wystąpi kolejnych czterech ekspertów. Piotr Maszkowski, redaktor naczelny czasopisma “Odkrywca”, wygłosi referat “Poszukiwacze, eksploratorzy, detektoryści – analiza wielowymiarowego zjawiska poszukiwań we współczesnej przestrzeni społecznej”. Następnie archeolog Przemysław Dulęba omówi wnioski praktyczne płynące z 10 lat prac terenowych z nowymi metodami prospekcji archeologicznej. Na zakończenie Radek Biczak zaprezentuje temat “Dowolność interpretacji przepisów z punktu widzenia poszukiwaczy” a Sławomir Stańczak z Lubelskiej Grupy Eksploracyjnej “Nadodrze” “Dojrzałość środowiska poszukiwaczy do zmian polskiego ustawodawsta w zakresie detektorystyki”.

Konferencja odbędzie się w piątek 2 czerwca na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, w sali 2.D. Początek przewidziano na godzinę 10:00.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie