9,5 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Archeolodzy odsłonili fundamenty gotyckiego kościoła w Simoradzu

-

Archeolodzy weszli do gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Simoradzu w województwie katowickim. Obecnie w świątyni trwają prace związane z remontem tynków w partii cokołowej oraz wykonaniem izolacji pionowej.

Gotycki kościół w Simoradzu wybudowany został najprawdopodobniej w XV wieku. To w jego wnętrzu w trakcie prac konserwatorskich, natrafiono kilka lat temu na gotyckie polichromie z czasów budowy kościoła, przedstawiające sylwetki apostołów.

Jak informują pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, w trakcie obecnie realizowanych prac udało się odkryć fundamenty kościoła. Okazuje się, że są one wykonane z kamienia warstwowego. Na całej odsłoniętej długości posiadają one jednolity charakter.

W chwili obecnej planowane jest wykonanie dokumentacji architektonicznej odsłoniętych fundamentów, co pomoże w określeniu chronologii kolejnych faz budowy kościoła. Następnie wykonawca prac przystąpi do ręcznego czyszczenia, odsolenia i odgrzybienia oraz uzupełnienia ubytków fundamentów. Dopiero po tym wykonana zostanie warstwa szczepna, tynk podkładowy oraz właściwa izolacja.

Prace w kościele w Simoradzu realizowane są dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie