12,5 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Archeolodzy odkryli kolejne monety pod Zalewem

-

Zakończyły się sondażowe badania archeologiczne pod Zalewem – w miejscu, gdzie w pierwszej połowie roku odkryto skarb 86 denarów rzymskich. W wyniku działań archeologów pozyskano kolejne monety.

Przypomnijmy. Miłośnik historii Przemysław Kulpa znalazł przypadkiem na polu ornym koło Zalewa skarb złożony z 86 srebrnych denarów, bitych w I i II wieku n. e. w Cesarstwie Rzymskim. Monety trafiły do Muzeum w Ostródzie.

Najstarsza moneta została wybita w rzymskiej mennicy w 96 r. za panowania cesarza Nerwy, najmłodsza pochodzi z przełomu lat 194-195, czyli czasów Septymiusza Sewera. Zdaniem archeologów monety ukryte zostały w ziemi na początku III wieku n.e. i można je łączyć w zamieszkującymi te tereny plemionami Gotów i Gepidów.

W listopadzie w miejscu, gdzie natrafiono na monety, przeprowadzono sondażowe badania archeologiczne. W ich wyniku pozyskano kolejnych 7 monet. Obecnie skarb liczy 93 monety i w całości prezentowany jest w Muzeum w Ostródzie.

Wciąż jednak nie wiadomo, czy skarb zakopany został przez właściciela z powodu zagrożenia czy był to depozyt o charakterze wotywnym. Co ciekawe, w trakcie badań odkryto również fragmenty ceramiki.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie