7,5 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Archeolodzy natrafili na 14 szkieletów gdańszczan z pierwszej połowy XX wieku

-

Na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Nowym Porcie w Gdańsku podczas badań archeologicznych natrafiono na 14 szkieletów. Wstępnie wydatowano je na pierwszą połowę XX wieku.

Do pierwszych odkryć w miejscu późniejszych badań doszło w trakcie budowy instalacji podziemnych. W chwili, gdy natrafiono na pochówki, przerwano prace a o odkryciu powiadomiono Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nakazał przeprowadzenie bardziej szczegółowych prac badawczych. W ich wyniku natrafiono na kilkanaście pochówków. Szczątki dawnych gdańszczan zostaną teraz prawdopodobnie przeniesione na Cmentarz Łostowicki.

Z informacji udostępnionych przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wynika, że cmentarz przy zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV w Nowym Porcie funkcjonował prawdopodobnie od połowy XVII wieku. “W 1698 roku chowano w nim załogę Szańca Zachodniego” – można przeczytać w mediach społecznościowych.

Od połowy XIX wieku na cmentarzu chowano wyłącznie ewangelików. Jego obszar też się zwiększał. Nekropolia została zamknięta po II wojnie światowej. Grobowce rozebrano a teren zniwelowano. Podobny los spotkał wiele cmentarzy ewangelickich w regionie.

źródło: facebook.com/pwkzgdansk


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie