7,5 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Archeolodzy chcą potwierdzić kontakty kupieckie Bytomia

-

Po przerwie wznowiono przeprowadzanie prac archeologicznych przy kościele pw. św. Ducha w Bytomiu. Aktualnie archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego pracują po północno-wschodniej stronie kościoła.

Podczas wcześniejszej odsłony badań archeolodzy potwierdzili obecność cmentarza, który przypisywany był zakonowi Bożogrobców z Miechowa. Odkryli też wtedy fragmenty średniowiecznej ceramiki, pojawiły się również nowożytne monety.

– Teren ten był w przeszłości użytkowany gospodarczo, co wiązało się z istnieniem szpitala, przytułku oraz przedmieścia zlokalizowanego poza murami miejskimi Bytomia – powiedział na łamach portalu miejskiego bytom.pl Jarosław Święcicki, który kieruje pracami archeologicznymi w Bytomiu. – Wznawiamy prace archeologiczne, które mamy nadzieję przyniosą nam kolejne odkrycia w tym miejscu – dodaje.

Badacze chcą obecnie potwierdzić hipotezę związaną ze średniowiecznymi kontaktami kupieckimi Bytomia z innymi miastami. Już wcześniej w okolicy odnaleziono plomby kupieckie, większą ilość monet oraz fragmenty ceramiki.

O efektach tych prac poinformujemy na łamach portalu.

źródło i fot. www.bytom.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie