2,5 C
Warszawa
czwartek, 2 lutego, 2023

Apel Patrolu Saperskiego Bolesławiec: Zgłaszajcie niewybuchy!

-

Kilkanaście dni temu media w Polsce pisały o wybuchu granatu moździerzowego, do którego doszło w trakcie pożaru lasu na południu Polski. Patrol Saperski Bolesławiec, który zajmował się tamtą sprawą, wystosował apel do wszystkich osób, które aktywnie spędzają czas w lesie.

O pożarze lasu i wybuchu granatu pisaliśmy w artykule “Granat moździerzowy wybuchł w trakcie pożaru lasu”. “W miejscu zdarzenia w promieniu kilkudziesięciu metrów odnaleźliśmy odłamki rosyjskiego granatu moździerzowego kalibru 82 mm” – informowali saperzy w mediach społecznościowych kilkanaście dni temu.

Teraz Patrol Saperski Bolesławiec w pisze w emocjonalnym apelu: “Pozostawiając znaleziony niewybuch w lesie, nieświadomie narażamy na niebezpieczeństwo utraty życia np. strażaków gaszących pożar w tym rejonie”. I dodaje: “Czasami z różnych źródeł docierają do nas informacje że ludzie lekceważą zagrożenie i NIE ZGŁASZAJĄ znalezionych niewybuchów lub przedmiotów wybuchowych, nie chcąc tracić czasu lub boją się kontaktu z Policją (niepotrzebnie)”.


Przypominamy, że zgodnie z art. 130 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym każdy obywatel ma obowiązek zgłosić fakt znalezienia “wszelkiego rodzaju materiałów wybuchowych i niebezpiecznych […] najbliższy urząd administracji rządowej lub samorządowej, jednostkę organizacyjną Policji lub Państwowej Straży Pożarnej”.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie