7,5 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Apel Patrolu Saperskiego Bolesławiec: Zgłaszajcie niewybuchy!

-

Kilkanaście dni temu media w Polsce pisały o wybuchu granatu moździerzowego, do którego doszło w trakcie pożaru lasu na południu Polski. Patrol Saperski Bolesławiec, który zajmował się tamtą sprawą, wystosował apel do wszystkich osób, które aktywnie spędzają czas w lesie.

O pożarze lasu i wybuchu granatu pisaliśmy w artykule “Granat moździerzowy wybuchł w trakcie pożaru lasu”. “W miejscu zdarzenia w promieniu kilkudziesięciu metrów odnaleźliśmy odłamki rosyjskiego granatu moździerzowego kalibru 82 mm” – informowali saperzy w mediach społecznościowych kilkanaście dni temu.

Teraz Patrol Saperski Bolesławiec w pisze w emocjonalnym apelu: “Pozostawiając znaleziony niewybuch w lesie, nieświadomie narażamy na niebezpieczeństwo utraty życia np. strażaków gaszących pożar w tym rejonie”. I dodaje: “Czasami z różnych źródeł docierają do nas informacje że ludzie lekceważą zagrożenie i NIE ZGŁASZAJĄ znalezionych niewybuchów lub przedmiotów wybuchowych, nie chcąc tracić czasu lub boją się kontaktu z Policją (niepotrzebnie)”.

Przypominamy, że zgodnie z art. 130 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym każdy obywatel ma obowiązek zgłosić fakt znalezienia “wszelkiego rodzaju materiałów wybuchowych i niebezpiecznych […] najbliższy urząd administracji rządowej lub samorządowej, jednostkę organizacyjną Policji lub Państwowej Straży Pożarnej”.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie