Przy kościele pw. św. Ducha w Bytomiu trwają prace archeologiczne. Archeolodzy podzielili się właśnie informacjami o kolejnych znaleziskach.
O badaniach prowadzonych przy kościele św. Ducha w Bytomiu pisaliśmy już na początku maja, gdy wznowiono prace po północno-wschodniej stronie kościoła. Badacze chcieli potwierdzić hipotezę związaną ze średniowiecznymi kontaktami kupieckimi Bytomia z innymi miastami.
Już wcześniej archeolodzy potwierdzili tam obecność cmentarza, który przypisywany był zakonowi Bożogrobców z Miechowa. Odkryli też wtedy fragmenty średniowiecznej ceramiki, pojawiły się również nowożytne monety.
Teraz naukowcy ujawnili informację o odkryciu ołowianej plomby sukienniczej. Stosowane były one od XIV wieku przy sygnowaniu tkanin, następnie znalazły szersze zastosowanie w innych obszarach życia.
“Kolejne znalezisko przy kościele pw. św. Ducha przy ul. Krakowskiej w Bytomiu świadczy nie tylko o kontaktach handlowych naszego miasta z innym ośrodkiem produkcyjnym, ale także pozwala śledzić przepływ towarów na szlaku kupieckim w dawnych wiekach – informują miejscy urzędnicy na stronie www.bytom.pl. – Dodatkowo może sygnalizować badaczom obecność komory celnej przy nieistniejącej już Bramie Krakowskiej. Badania archeologów z Muzeum Górnośląskiego trwają, a zespół badawczy ma nadzieje na pozyskanie dalszych dowodów bogatych kontaktów Bytomia z innymi centrami handlowo-produkcyjnymi”.
Prace archeologiczne przy kościele św. Ducha w Bytomiu prowadzą archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego.