7 tysięcy monet. Ogromny skarb Jagiellonów odkryty na Węgrzech

0

Prawie 7 tysięcy srebrnych i złotych monet z XVI wieku odnaleziono we wsi Újlengyel pod Budapesztem. Zdaniem archeologów ukryto je w ziemi w czasie, gdy trwała bitwa pod Mochaczem. To wtedy wojska węgierskie dowodzone przez króla Ludwika Jagiellończyka zostały rozgromione przez armię osmańską.

Skarb monet odkryty został podczas badań archeologicznych prowadzonych przez naukowców z Muzeum Ferenczyego na polu uprawnym, gdzie w 2019 roku odkryto mniejszy skarb zawierający 150 monet. Tym razem naukowcy natrafili na prawie 7 tysięcy srebrnych i kilka złotych monet. Monety znajdowały się w naczyniu.

Reklama

Ciekawostką jest fakt, że wśród monet znajdował się denar rzymskiego cesarza Lucjusza Werusa. Większość monet ze skarbu wybito za czasów panowania Ludwika II Jagiellończyka, który poległ 29 sierpnia 1526 roku w bitwie pod Mochaczem.

Według węgierskich naukowców siła nabywcza skarbu wystarczyłaby w XVI wieku na zakup 7 koni. Dziś to jeden z największych skarbów odkryty w tej okolicy. Naukowcy i muzealnicy zapowiadają kontynuację badań w miejscu odkrycia skarbu w przyszłości.

 

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Ferenczy Múzeumi CentrumZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here