7,5 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

7 tysięcy monet. Ogromny skarb Jagiellonów odkryty na Węgrzech

-

Prawie 7 tysięcy srebrnych i złotych monet z XVI wieku odnaleziono we wsi Újlengyel pod Budapesztem. Zdaniem archeologów ukryto je w ziemi w czasie, gdy trwała bitwa pod Mochaczem. To wtedy wojska węgierskie dowodzone przez króla Ludwika Jagiellończyka zostały rozgromione przez armię osmańską.

Skarb monet odkryty został podczas badań archeologicznych prowadzonych przez naukowców z Muzeum Ferenczyego na polu uprawnym, gdzie w 2019 roku odkryto mniejszy skarb zawierający 150 monet. Tym razem naukowcy natrafili na prawie 7 tysięcy srebrnych i kilka złotych monet. Monety znajdowały się w naczyniu.

Ciekawostką jest fakt, że wśród monet znajdował się denar rzymskiego cesarza Lucjusza Werusa. Większość monet ze skarbu wybito za czasów panowania Ludwika II Jagiellończyka, który poległ 29 sierpnia 1526 roku w bitwie pod Mochaczem.

Według węgierskich naukowców siła nabywcza skarbu wystarczyłaby w XVI wieku na zakup 7 koni. Dziś to jeden z największych skarbów odkryty w tej okolicy. Naukowcy i muzealnicy zapowiadają kontynuację badań w miejscu odkrycia skarbu w przyszłości.

 

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Ferenczy Múzeumi Centrum


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie