17,8 C
Warszawa
piątek, 31 maja, 2024

55 akcji w całej Polsce. Zabezpieczono 4069 zabytków, zatrzymano 14 osób

-

Na terenie całego kraju realizowana była operacja wymierzona w zwalczanie kradzieży, nielegalny handel dobrami kultury i obrót zabytkami w Internecie. Koordynowało ją Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji. W wyniku operacji zatrzymano aż 14 osób.

Operacja miała charakter ogólnopolski. W 55 realizacjach na terenie całego kraju wzięły w niej wszystkie komendy wojewódzkie Policji, Komenda Stołeczna Policji, CBŚP oraz policjanci z Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP. Zaangażowani byli w nią też funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Policja i inne służby skoncentrowały się na ujawnieniu przypadków grabieży dziedzictwa kulturowego, nielegalnego obrotu dobrami kultury, kradzieży zabytków oraz zgromadzenie informacji na temat osób dokonujących nielegalnych eksploracji stanowisk archeologicznych.

W wyniku operacji zabezpieczono łącznie 4069 przedmiotów, w tym też zabytki archeologiczne i z okresu średniowiecza. Część z nich – jak poinformowało Biuro Kryminalne KGP – “mogła zostać nielegalnie wykopana za pomocą detektorów metali”.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.policja.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie