12,1 C
Warszawa
sobota, 3 czerwca, 2023

Duże zainteresowanie konferencją o odpowiedzialnym detektoryzmie

-

Ponad 100 osób wzięło udział w konferencji “Odpowiedzialny detektoryzm”, która 16 marca odbyła się w Brzoziu pod Brodnicą. – Naszym celem było przybliżenie problematyki poszukiwań w naszym kraju – tłumaczy Sławomir Gardzielewski, członek Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej, jednego z organizatorów wydarzenia.

W trakcie konferencji wysłuchać można było siedmiu wystąpień. Zaprezentowali się między innymi żołnierze z Patrolu Saperskiego JW 3136 z Chełmna, którzy opowiedzieli o tym, jak należy zachować się w przypadku napotkania przedmiotów niebezpiecznych oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którzy przedstawili prawne aspekty dotyczące prowadzenia amatorskich poszukiwań w Polsce oraz ujawnili tajniki pracy archeologa na polach bitewnych. Niezwykle ciekawe było wystąpienie dr Jadwigi Lewandowskiej, która opowiedziała o współpracy archeologów z poszukiwaczami. Warto wspomnieć, że prelegentka – prowadząc badania archeologiczne – korzysta ze wsparcia i doświadczenia detektorystów z Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej.

– Tego typu wydarzenia to doskonała okazja do spotkania poszukiwaczy amatorów, hobbystów, detektorystów z archeologami, muzealnikami oraz parlamentarzystami – informuje Sławomir Gardzielewski z Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej. – Byliśmy świadkami ciekawych dyskusji, wymiany poglądów. Prelegenci musieli odpowiadać na bardzo trudne pytania, które padały ze strony uczestników. To dowód na to, że potrzebujemy takich spotkań.

W trakcie konferencji swoje zbiory zaprezentowały dwa prywatne muzea: Muzeum Broni i Militariów z Lubawy oraz Muzeum Broni i Militariów z Przasnysza. Ekspozycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. Już wiadomo, że w przyszłości w Brodnicy lub w okolicach odbędzie się podobne wydarzenie.

O działaniach Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukwiawczej, która jest głównym organizatorem konferencji, można przeczytać w artykule „Szukają miejsca, w którym 20 tysięcy powstańców przekroczyło granicę”.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie