16,3 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

10 stycznia pierwsze spotkanie Zespołu parlamentarnego ds. praw poszukiwaczy

-

10 stycznia odbędzie się pierwsze spotkanie Zespołu parlamentarnego ds. praw poszukiwaczy, powołanego przez parlamentarzystów z Konfederacji.

O pierwszym posiedzeniu poinformowali Krzysztof Tołwiński i Michał Majchrowicz, którzy od początku byli zaangażowani w powstanie Reduty Praw Poszukiwaczy i Własności. To druga, po Polskim Związku Eksploratorów, inicjatywa, której celem jest ucywilizowanie tej nietypowej pasji w Polsce.

Wiadomo, że w spotkaniu w Sejmie udział wezmą przedstawiciele środowisk skupiających detektorystów, w przyszłości także archeolodzy i muzealnicy. Na grupie skupiającej członków i sympatyków Reduty pojawiły się pierwsze nazwiska uczestników. Obecnie trwa tam ożywiona dyskusja w sprawie piątkowego spotkania.

Organizatorzy zapewniają, że w spotkaniu udział wezmą też przedstawiciele pozostałych partii politycznych. Czy tak się stanie? Póki co niewiele na to wskazuje. Na stronach Sejmu RP w składzie zespołu pojawiły się na razie tylko trzy nazwiska: Grzegorz Braun, Dobromir Sośnierz i Krystian Kamiński. To jednak członkowie zespołu, ostatecznie lista uczestników spotkania może być dłuższa.

Czy sam zespół parlamentarny jest w stanie przebić się z problemami poszukiwaczy do decydentów? Trudno powiedzieć. Doświadczenie pokazuje, że niewiele zespołów parlamentarnych pochwalić się może jakimkolwiek dorobkiem. Presja i determinacja poszukiwaczy w tym przypadku mogą sprawdzić, że będzie inaczej.

Wiadomo, że w spotkaniu udział wezmą przedstawiciele Polskiego Związku Eksploratorów. Prezes PZE Jacek Wielgus 8 stycznia opublikował listę osób, które będą reprezentować związek w rozmowach. Zwrócił się też z apelem do Reduty Praw Poszukiwaczy i Własności o sprecyzowanie postulatów grupy.

Mamy nadzieję, że dyskusja na spotkaniu będzie merytoryczna, rzeczowa i spokojna. Czekamy na pierwsze relacje z posiedzenia zespołu.

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie