Chcieli zlokalizować przebieg starego leśnego traktu, odnaleźli grot włóczni z wczesnego okresu wpływów rzymskich. To efekt niedzielnych badań członków Stowarzyszenia Grupa Ochrony Zabytków Fort.

Celem niedzielnej wyprawy członków grupy był teren Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Detektoryści chcieli zlokalizować przebieg starego traktu. – Liczyliśmy na monety z XVIII wieku, guziki, a to, co odkryliśmy, przeszło nasze oczekiwania – piszą członkowie grupy na swoim koncie w mediach społecznościowych. Po raz kolejny okazało się, że historia potrafi zaskoczyć

ReklamaTurystyka - wybierz na Ceneo

W trakcie poszukiwań członek grupy, Jacek Bombiński, natrafił na grot włóczni. – Za zgodą konserwatora podjęliśmy znalezisko z ziemi i zabezpieczyliśmy do czasu dostarczenia w odpowiednie miejsce – informują detektoryści. – W poniedziałek 18 listopada grot został przekazany do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.

Naukowcy wstępnie ocenili, że grot może mieć około 2 tysięcy lat. Po konserwacji znalezisko trafi do Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach (fot. Grupa Ochrony Zabytków Fort)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here