Ruszyły badania pod Przemkowem. Są pierwsze znaleziska

0
fot. Tomasz Walkowiak

10 marca odbył się pierwszy etap badań, których celem jest odkrycie śladów po żołnierzach niemieckich, wycofujących się z w kwietniu 1945 roku z Twierdzy Głogów. Pod Przemkowem pojawiło się ponad dwudziestu doświadczonych eksploratorów.

Organizatorem badań „Śladami żołnierzy z Twierdzy Głogów”, które potrwają co najmniej jeden rok, jest Dolnośląska Grupa Eksploracyjna „Legion”. 10 marca pod Przemkowem pojawiło się ponad 20 osób, w tym przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych – Oddział Legnica w Piotrowicach, Głogowskiego Ruchu Odkrywców Tajemnic, Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego, Bóbr 1945, Wydawnictwa Archiwum-System oraz Lokalnej Grupy Eksploracyjnej „Nadodrze”. Na miejsce przybył też Radek Biczak – poszukiwacz, dziennikarz i autor książek, który o badaniach „Legionu” wspomni zapewne w jednym z najbliższych numerów „Odkrywcy”.

Reklama

Pierwszy etap badań przyniósł około 40 znalezisk, głównie łusek, guzików i monet. – Wpadliśmy na dobry trop, ale niestety natura nas pokonała. Ziemia była jeszcze zmrożona, w niektóre miejsca nie byliśmy w stanie wbić łopaty – przyznaje Marcin Jednoróg z Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej „Legion”. – Początek jest jednak dobry, obiecujący, a przed nami do pokonania jeszcze wiele kilometrów – dodaje.

Spotkanie pasjonatów historii zakończyło się długą dyskusją, wymianą spostrzeżeń oraz wspólnym ogniskiem z kiełbaskami. Członkowie Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej „Legion” wkrótce podadzą kolejne terminy badań.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here