Marcin Bartnik prezentuje swoje odkrycie

Zaczęło się od znalezienia srebrnej tarczy ze sztandaru, skończyło na odkryciu odznaki Strażnika Leśnego Ordynacji Zamojskiej. Niezwykle rzadkie znalezisko trafiło teraz do służb konserwatorskich. Wkrótce będzie można je oglądać w muzeum.

Autorem odkrycia jest Marcin Bartnik z Towarzystwa Historycznego Czarcia Łapa. Grupa ta prowadzi poszukiwania na terenie bitwy pod Kraśnikiem z 1914 i 1915 roku. Część działań realizowana jest na terenie lasów dawnej Ordynacji Zamojskiej.

Reklama

Zimą tego roku, w trakcie jednego z wyjść Marcina w teren, udało mu się odkryć srebrną tarczę sztandarową – tzw. gwóźdź. Widniało na nim nazwisko jednego z fundatorów sztandaru. – Było to bardzo ciekawe i obiecujące znalezisko – przyznaje Marcin Bartnik. – Postanowiliśmy dokładnie przeszukać teren i wtedy udało nam się znaleźć odznakę strażnika.

Tarcza sztandarowa

Odznaka nie zachowała się w najlepszym stanie. Udało się jednak odczytać numer strażnika – 337. Członkowie Czarciej Łapy przekazali znalezisko do specjalistów, na co dzień pracujących w Muzeum Wsi Lubelskiej , którzy grzecznościowo wspomogli stowarzyszenie, w procesie wstępnej konserwacji.

W ostatnich dniach odkrycie trafiło do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. Ostatecznie trafi ono najprawdopodobniej do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Zwierzyńcu, gdzie już znajdują się podobne zbiory. Wśród nich nie ma jednak odznaki strażnika z tekstem w języku polskim.

Marcin Bartnik prezentuje swoje odkrycie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here