Każda z akcji tego typu zwykle kończy się powodzeniem. Przykładem jest niedawna zbiórka ołowianych żołnierzyków do „Izby Tradycji” w Lidzbarku Warmińskim. Tym razem potrzebne są eksponaty związane ze starymi rowerami. Trafią do prywatnego Muzeum Rowerów, które powstaje w Żaganiu.

Poszukiwacze skarbów nie raz udowodnili już, że potrafią się zmobilizować. Akcja zbierania ołowianych żołnierzyków, które trafiały do Lidzbarka Warmińskiego, zakończyła się sukcesem. Nie inaczej będzie w przypadku Muzeum Rowerów, bo znaleziska takie jak dzwonki, emblematy, części od rowerów czy narzędzia błyskają od czasu do czasu pod cewkami wykrywaczy.

ReklamaTurystyka - wybierz na Ceneo

Twórcą Muzeum Rowerów, które zostało zarejestrowane jako muzeum prywatne, jest Stanisław Małachowski z Żagania. Przedmioty związane ze starymi rowerami kolekcjonuje od lat. W swoich zbiorach ma ponad 600 eksponatów, w tym ponad 350 dzwonków rowerowych, 250 blaszek z ram rowerowych, kilkanaście medali, kilkanaście emblematów z błotnika, ale też księgi adresowe, katalogi, reklamy, narzędzia i części. Jest też jeden stary rower z 1962 roku.

Jeden z ciekawszych dzwonków w zbiorach muzeum Stanisława Małachowskiego

Pomysł stworzenia prywatnego muzeum podsunął mu kolega. W ostatnich tygodniach dopełniono wszystkie kwestie formalne w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na razie muzeum znajdować się będzie w mieszkaniu Stanisława Małachowskiego, ale w przyszłości, gdy kolekcja urośnie do kilku tysięcy eksponatów, być może uda się zawalczyć o oddzielny lokal na terenie miasta. Takie muzeum mogłoby być w końcu ciekawą atrakcją dla osób odwiedzających Żagań. Póki co, aby obejrzeć eksponaty, trzeba się będzie umówić e-mailowo bądź telefonicznie.

Medal pamiątkowy z zawodów rowerowych

Już teraz kontaktuje się ze mną wielu darczyńców, którzy przekazują do muzeum różne eksponaty, związane ze starymi rowerami – mówi Stanisław Małachowski. – Są one przeze mnie opracowywane, a darczyńca otrzymuje pisemne potwierdzenie przekazania eksponatu. Wiem, że w Wojewódzkich Urzędach Ochrony Zabytków dobrze patrzy się na dokumenty, które potwierdzają współpracę poszukiwaczy z muzeami – dodaje.

Osoby, które mogłyby wspomóc kolekcję Muzeum Rowerów, mogą skontaktować się ze Stanisławem Małachowskim pod adresem: stanislaw.hr.malachowski@gmail.com. Poszukiwane są stare rowery, dzwonki rowerowe lub same dekielki, blaszki z ram rowerowych, medale organizacji rowerowych, z imprez rowerowych, narzędzia, lampy karbidowe i elektryczne, części, literatura, w tym katalogi, przewodniki, mapy, pocztówki, reklamy i inne różności w tym temacie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here