REKLAMA
„Z dziennika odkrywcy” to obecnie najpopularniejszy serwis poświęcony poszukiwaniu skarbów w polskim internecie. Miesięcznie odwiedza go ponad 30 tysięcy użytkowników, którzy generują ponad 60 tysięcy odsłon.
Obszary zainteresowań czytelników:
- poszukiwanie skarbów, eksploracja, detektorystyka
- wykrywacze metalu, sprzęt i ekwipunek
- numizmatyka
- archeologia
- militaria
- kolekcjonerstwo
- konserwacja i czyszczenie znalezisk
- historia, historia II wojny światowej, historia Prus Wschodnich
- literatura historyczna
Jeśli jesteś zainteresowany reklamą na stronach zdziennikaodkrywcy.pl lub patronatem medialnym nad wydarzeniem bądź publikacją, skontaktuj się z nami i sprawdź nasze możliwości: michal@zdziennikaodkrywcy.pl.
SPOTKANIA AUTORSKIE

Instytucje kultury, szkoły, biblioteki oraz wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu w sprawie organizacji spotkania autorskiego, prelekcji lub wykładu.
W trakcie spotkania zabieram czytelników w fascynującą podróż do dawnych Prus Wschodnich, snując opowieść o nieznanych epizodach, jakie rozegrały się na pograniczu Polski i Prus Wschodnich między 1914 a 1945 rokiem. Wśród nich znajdują się przede wszystkim te, które opisałem w “Tajemnicach pogranicza”:
- Kulisy przejęcia władzy przed Adolfa Hitlera w styczniu 1933 roku. Czy kanclerz Rzeszy szantażował prezydenta Paula von Hindenburga i jego syna Oskara?
- Historia “drugiej stolicy Rzeszy” – niewielkiej wsi w Prusach Wschodnich, w której przesądzono o losie Niemiec i całej ówczesnej Europy.
- Szczegółowa relacja z pogrzebu Prezydenta Rzeszy na terenie pomnika bitwy pod Tannenbergiem – największej niemieckiej manifestacji patriotycznej, jaka odbyła się na terenie Prus Wschodnich po I wojnie światowej.
- Opis wizyty sterowca LZ 129 “Hindenburg” nad wsiami i miastami zachodniej części Prus Wschodnich. W 1936 roku największy sterowiec w historii zapowiedział wielkie wyborcze zwycięstwo Adolfa Hitlera. Rok później symbolicznie zapowiedział też jego klęskę.
Niezwykła biografia Ferdinanda Sauerbrucha – najbardziej zasłużonego niemieckiego lekarza w historii. Na liście jego pacjentów znaleźli się między innymi Paul von Hindenburg, Erich Ludendorff, Adolf Hitler, Joseph Goebbels, Ludwig Beck, Claus von Stauffenberg, Lenin i Konstantyn I Grecki. - Szczegółowa relacja z niebezpiecznej podróży Stefana Żeromskiego po pograniczu Prus Wschodnich i Polski. Do wizyty pisarza na terenach plebiscytowych doszło w maju 1920 roku, w czasie nasilania się największych sporów o rozwiązanie sprzeczności terytorialnych między Niemcami a Polską.
- Kulisy tajnych akcji i szpiegowskiej walki przed plebiscytem z 1920 roku. W jakim celu polski wywiad obserwował politycznych przywódców junkrów wschodniopruskich i najbliższych przyjaciół późniejszego prezydenta Paula von Hindenburga?
- Jan Nowak-Jeziorański i Stanisław Witkowski, jeden z “najofiarniejszych i najodważniejszych ludzi” polskiego podziemia. Co w 1942 roku robili w Prusach Wschodnich słynni kurierzy Armii Krajowej?
- Historia nieznanego zamachowca, który 20 lipca 1944 roku poleciał z Clausem von Stauffenbergiem do Wilczego Szańca. Kto tak naprawdę miał zabić Adolfa Hitlera?
Spotkanie może zostać również poświęcone tematyce związanej z poszukiwaniem skarbów i dotyczyć:
- Prowadzenia poszukiwań skarbów przy użyciu wykrywacza metali
- Odkryć skarbów w Polsce na przestrzeni wieków
- Pozyskiwania informacji o miejscach wartych przeszukania
- Kodeksu poszukiwacza skarbów
- Zaginionych skarbów i dzieł sztuki
- Wojennych grabieży dóbr kultury i ich powojennych poszukiwań
- Zagadnień prawnych związanych z prowadzeniem poszukiwań skarbów w Polsce

Miejsce, w którym organizowane będzie spotkanie, powinno być wyposażone w sprzęt nagłaśniający, a przede wszystkim w komputer, rzutnik i ekran. W czasie spotkań prezentuję bowiem unikalne materiały filmowe oraz ilustracje, które wzbogacają opowieść.
Honorarium pisarskie za udział w spotkaniu ustalane jest indywidualnie.
W sprawie organizacji spotkań proszę o kontakt pisemny pod adresem michal@zdziennikaodkrywcy.
Do tej pory spotkaliśmy się:
- 12 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół w Prątnicy
- 21 lutego 2017 roku w Pałacu Anny Wazówny Brodnicy
- 19 maja 2016 roku w Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie
- 23 kwietnia 2016 roku w Kątach Rybackich
- 7 kwietnia 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włocławku
- 12 lutego 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Biskupcu Pomorskim
- 17 września 2015 roku w Pałacu Anny Wazówny Brodnicy
- 10 września 2015 roku na Zamku w Ostródzie
- 24 kwietnia 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim
- 3 kwietnia 2014 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku
- 20 marca 2014 roku Urzędzie Miasta i Gminy w Prabutach
- 27 lutego 2014 roku na Zamku w Nidzicy
- 11 grudnia 2013 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kisielicach
- 9 grudnia 2013 roku w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Iławie
- 15 listopada 2013 roku na Zamku w Gniewie
- 2 października 2013 roku w Muzeum w Ostródzie
- 19 czerwca 2013 roku w Samorządowym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Iławie
- 28 maja 2013 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie
- 11 maja 2012 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
WYSTAWA
100 unikalnych zdjęć najpiękniejszych kobiet Europy z lat 20. i 30. bez komputerowej obróbki. Wystawa “Historia bez retuszu” po raz pierwszy zaprezentowana została w czerwcu 2012 roku w Galerii Amfilada Olsztynie. Jej organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. W stolicy Warmii i Mazur wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dziś – dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie – może przyjechać także do twojego miasta.
Na ekspozycję składa się 45 fotografii o wymiarach 40cm/60 cm, 8 fotografii wielkoformatowych i kilkadziesiąt miniatur. Fotografie o wymiarach 40 cm/60 cm montowane są w 22 plansze zebrane i jedną pojedynczą. To magiczne, czarno-białe zdjęcia, prezentujące kobiety takie, jakimi były – bez poprawy szczegółów.
Portrety pięknych miss przetrwały w równie starym jak one, niepozornym albumie. Zakupiłem go na targu staroci. Wiele bezcennych pamiątek tego typu bezpowrotnie przepada. Ta przetrwała i dziś – prawie 80 lat później – pozwala wejrzeć w świat, którego nie znamy.
Zdjęcia kobiet pochodzących z 17 różnych krajów to prawdziwe źródło z epoki. To historia, o jakiej nie pisze się w książkach. To ta sama historia, która zaklęta jest dziś jedynie w ludzkich wspomnieniach. Historia wyrwana z kontekstu, skrywająca swe własne tajemnice, rozświetlająca świat dawnych znaczeń i ludzi. To prawdziwa rzadkość i ciekawostka.
W sprawie organizacji wystawy, warunków udostępnienia odbitek oraz możliwości skorzystania z dodatkowych atrakcji, proszę o kontakt pisemny pod adresem michal@zdziennikaodkrywcy.pl.